Sursa foto: atpworldtour.com

Nadal, "regele absolut" pe zgură: 42 de seturi la rând câştigate pe suprafaţa roşie

Campion la Monte Carlo, Rafael Nadal continuă cursa pentru apărarea trofeului şi la Barcelona. De zece ori câştigător al turneului catalan, liderul ATP s-a calificat în semifinale după 6-0, 7-5 cu slovacul Martin Klizan.

"Matadorul" îşi continuă dominaţia totală pe zgură, ajungând azi la al 42-lea set consecutiv câştigat pe suprafaţa sa favorită. Totuşi, Klizan a fost cel mai aproape să îi ia un set numărului unu mondial, acesta conducând cu 4-2 în setul secund. Rafa şi-a recalibrat jocul şi a trecut în cele din urmă într-o oră şi 47 de minute de joc de adversar.

Rafa e la doar un succes distanţă de atingerea bornei "400", pe zgură. Doar trei alţi jucători au mai reuşit o asemenea performanţă, pe suprafaţa roşie: Guillermo Vilas, Manuel Orantes şi Thomas Muster.