Sursa foto: Getty Images

Osaka a scris istorie: E noua campioană de la US Open; Serena, criză de nervi şi momente greu de imaginat

Naomi Osaka este noua campioană de la US Open. Sportiva de 20 de ani a învins-o în ultimul act de la Flushing Meadows pe Serena Williams, cu 6-2, 6-4, la capătul unui meci care a durat o oră şi 19 minute.

Osaka este prima japoneză câştigătoare a unui titlu de Grand Slam. Pentru niponă, acesta este al doilea trofeu din carieră, după ce, în această primăvară, s-a impus la Indian Wells.

De partea cealaltă, începând cu setul secund, pentru Serena partida s-a transformat într-un război cu arbitrul Carlos Ramos. Spaniolul i-a dat nu mai puţin de 3 avertismente, ea având chiar şi o penalizare de un game. A fost nevoie şi de intervenţia supervizorilor pentru a o calma pe americancă.

Pentru Serena, aceasta este a doua finală de Grand Slam consecutivă pierdută în 2018, după cea de la Wimbledon. De asemenea, Williams a ratat şansa să o egaleze pe Margaret Court, care a câştigat 24 de turnee de Grand Slam în carieră.