Sursa foto: sport.es

Barcelona - Huesca 8-2. 10 goluri, duble pentru Messi și Suarez și spectacol total în La Liga

Barcelona a zdrobit-o pe Huesca în La Liga. 8-2 a fost în favoarea campioanei Spaniei, care e posibil să fi stabilit deja scorul sezonului în Primera Division. Golurile catalanilor au fost marcate de Messi (16, 61), Pulido (24 - augotol), Luis Suarez (39, 90+2 - penalty), Dembele (48), Rakitic (52) și Jordi Alba (81), în timp ce pentru oaspeții de duminică au punctat Cucho Hernandez (3) și Gallar (42).

Nou-promovata Huesca a deschis scorul pe terenul Barcelonei, în minutul 3, cu primul gol primit în actuala stagiune de campioana Spaniei. Catalanii au reacționat prompt, prin Messi (16). A urmat autogolul lui Pulido, care avea să îi afecteze pe oaspeți (24). A venit și reușita lui Suarez (39), iar la pauză scorul a fost 3-2, după ce Gallar l-a învins încă o dată pe Ter Stegen.

În repriza secundă, Barcelona a făcut spectacol și a marcat de 5 ori, prin Dembele (48), Rakitic (52), Messi (61), Jordi Alba (81) și Suarez (90+2).

S-a terminat 8-2 pentru Barcelona, care are maximum de puncte după 3 etape. Catalanii nu mai marcaseră de 8 ori într-un meci din aprilie 2016, când se impuneau cu 8-0 pe terenul lui Deportivo La Coruna.