Real Madrid, aproape de stabilirea unui record negativ vechi de 34 de sezoane

Real Madrid e la mai puţin de un meci distanţă de stabilirea unui record negativ istoric. "Galacticii" sunt la numai 87 de minute de perioada cea mai lungă fără gol marcat din istoria clubului.

Oamenii lui Julen Lopetegui au ajuns la 409 minute fără gol marcat după ce nu au înscris deloc în ultimele patru partide disputate, cu Sevilla, Atletico Madrid, CSKA Moscova şi Alaves. Din cele patru partide, Real a pierdut trei dintre ele şi a remizat o dată, cu rivala Atletico.

Cea mai lungă serie de secetă a fost în sezonul 1984-1985, când madrilenii n-au marcat deloc 496 de minute. Şi asta deşi din echipă făceau parte jucători precum Santillana, Valdano şi Emilio Butragueno.

Ultimul gol înscris de Real a fost înscris de Marco Asensio, în minutul 41 al partidei cu Espanyol, câştigate cu 1-0.

Real Madrid este pe locul 4 în Primera Division după eşecul cu 0-1 contra lui Alaves. Are doar 14 puncte după opt etape, însă se află la un singur punct în spatele Barcelonei şi două în urma liderului Sevilla.